„JachtFilm” w Kinie Wisła

Sympatycy żeglarstwa oraz miłośnicy filmu dokumentalnego w dniach 19–20 listopada mieli przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym Przeglądzie Filmów Żeglarskich „JachtFilm”, który odbył się w warszawskim Kinie Wisła. W ciągu dwóch dni mogli zapoznać się z archiwalnymi filmami polskimi i zagranicznymi dotyczącymi ważnych wydarzeń w historii żeglarstwa.

Przegląd Filmów Żeglarskich to pierwsza od wielu lat impreza tego typu w Warszawie, która przyciągnęła wielu pasjonatów żeglarstwa i filmu i stała się doskonałą okazją do projekcji dokumentów niewyświetlanych przez ostatnich kilkanaście lat.

Większość filmów składających się na program Przeglądu to produkcje zrealizowane przez Telewizję Polską, które przybliżyły przybyłym legendy światowego żeglarstwa.

W czasie trzech części programu, nazwanych kolejno „Morze i wolność”, „Regaty” oraz „Człowiek i morze”, zaprezentowane zostały archiwalne polskie filmy o samotnym rejsie Leonida Teligi, słynnych bałtyckich wyprawach jachtu „Generał Zaruski” czy „Zew Morza”, legendarnym komendancie Daru Pomorza – Kpt. Konstantym Matyjewiczu-Maciejewiczu, 1. Kapitanie II RP Mariuszu Zaruskim oraz oryginalnym projekcie morskich wypraw dla niewidomych „Zobaczyć morze”.

Przybyli goście mieli okazję zapoznać się z produkcjami z ostatnich lat, takimi jak film W poszukiwaniu legendy, który opowiada o rejsie młodych śląskich żeglarzy na jachcie „Stary” przez Przejście Północno-Zachodnie, oraz nakręcony w 2009 roku Kruzenshtern. W trakcie imprezy wyświetlono również dokumenty dotyczące wydarzeń z historii światowego żeglarstwa – Na głęboką wodę – film przedstawiający jeden z najtragiczniejszych epizodów podczas regat Golden Globe z 1968 roku, a także nagrodzony Oskarem w 1951 roku reportaż o amatorskiej wyprawie drewnianą tratwą „Kon-tiki” przez Pacyfik, pod wodzą odkrywcy i badacza Thora Hayerdahla.

Projekcjom filmów towarzyszyły zapowiedzi Kpt. Janusza Zbierajewskiego i Andrzeja Radomińskiego oraz opowieści Gości Przeglądu, do których należeli twórcy prezentowanych filmów i bohaterowie wydarzeń. Spotkanie dodatkowo urozmaicały konkursy z nagrodami oraz dowcipne anegdotki prowadzących.

JachtFilm1 JachtFilm w Kinie Wisła

Szczegóły dotyczące Przeglądu Filmów Żeglarskich znajdują się na stronie internetowej www.jachtfilm.pl