Kino nordyckie w Grawitacji

W dniu 29 listopada 2010 roku zakończył się cykl filmów nordyckich, który był przez cztery tygodnie wyświetlany w Klubokawiarni Grawitacja.

W niezwykle ciepłej atmosferze goście mieli okazję obejrzeć cztery filmy produkcji skandynawskiej w ramach tzw. „Filmomanii”, która od pewnego czasu odbywa się regularnie w poniedziałki.

Cykl rozpoczął Reprise (2006) w reżyserii Joahima Triera – historia dwóch przyjaciół – Phillipa (Anders Danielsen Lie) i Erika (Espen Klouman-Høiner), początkujących pisarzy, którzy zmagają się z pierwszymi problemami dojrzałego życia – od tych czysto zawodowych i twórczych, po psychiczne i emocjonalne, ubrane w narratorski, mocno subiektywny komentarz „zza kadru”. Ceną za literacką sławę pierwszego z mężczyzn jest jego późniejsza choroba psychiczna, a obłęd, w który popada, staje się jednocześnie inspiracją twórczą dla drugiego. W chaotyczny świat szaleńca i literata wkracza niespodziewanie bezgranicznie zakochana w Phillipie Keri (Viktoria Winge) – ogniwo łączące brutalną rzeczywistość z ulotnymi marzeniami młodości.

Zakochani widzą słonie (2005) Dagura Kári – zabawa czarno-białą formą, połączona z lekko absurdalnymi wątkami i groteskowym humorem – również nawiązuje do problematyki relacji młodych i niedojrzałych ludzi, których życie zaskakuje i momentami zdecydowanie przerasta. Franc (Tilly Scott Pedersen) i Daniel (Jakob Cedergren) to przykład pary, która gubi się w świecie obowiązków i reguł, w którym gorzki dramatyzm przeplata się z subtelną ironią.

Jedną z kolejnych filmowych propozycji było dzieło Erika Poppe Hawaje, Oslo (2006), które urzekło widzów przede wszystkim intrygującą i rozbudowaną fabułą. Kilka odrębnych wątków i pozornie niezwiązanych ze sobą historii kilku obcych sobie osób, połączono w spójną i logiczną całość, w której element zaskoczenia i zbieg okoliczności stały się punktem wyjścia do refleksji nad przemijaniem, miłością oraz wartością życia i śmierci.

Cykl „Kino nordyckie” zwieńczył debiut wspomnianego Dagura Kári, zatytułowany Noi Albanoi (2004). Akcja filmu rozgrywa się w malowniczej, ascetycznej scenerii islandzkich fiordów, gdzie wychowuje się nastoletni chłopak – borykający się z problemami dojrzewania młody buntownik, który nie potrafi znaleźć porozumienia z otoczeniem i swojego miejsca na ziemi. Spokój skandynawskiej fauny i flory został umiejętnie skontrastowany z niepokojem wewnętrznym głównego bohatera oraz jego trudną sytuacją rodzinną, którą rozwiązuje nagła śmierć wszystkich bliskich mu osób.