„Trzysta milionów” w Galerii Art New Media

Z okazji otwarcia nowej siedziby przy ulicy Wilczej 28/6 Galeria Art New Media zorganizowała 6 października 2011 roku wystawę pod nietypowym tytułem „Trzysta milionów”, który sugeruje roczną wartość sztuki w Polsce.

W ramach wystawy zaprezentowano prace: Izabeli Chamczyk, Huberta Czerepoka, Edwarda Dwurnika, Petera Fussa, Ryszarda Góreckiego, Przemysława Kwieka, Pawła Susida, Mariusza Tarkawiana, Ryszarda Woźniaka oraz Honzy Zamojskiego, odnoszących się w swojej twórczości do wspomnianego zagadnienia.

Peter Fuss For the Laugh of God 2007 Galeria Zero Zer1 „Trzysta milionów” w Galerii Art New Media

Peter Fuss, For the Laugh of God, 2007, Galeria Zero Zer

„Według niektórych, podejrzanie hurraoptymistycznych szacunków rynek sztuki w Polsce wart jest nawet 300 mln złotych. Warto jednak zauważyć, że cztery lata temu w Londynie za równowartość tej kwoty (50 mln funtów) kupiono słynną pracę Damiena Hirsta „For the Love of God”, czyli wysadzaną diamentami czaszkę. Czy zatem jedna praca stworzona na zachodzie warta jest tyle, co wszystkie sprzedane u nas w ciągu roku? Nie. Jest warta o wiele więcej” – pisze Marcin Kraśny, kurator wystawy.

Ryszard Górecki Dobry interes 2004 „Trzysta milionów” w Galerii Art New Media

Ten banknot o nominale 100 złotych, seria i nr ES3078247, kosztował w dniach 4–23.12.2004 r. 60 zł

Zauważa on jak bardzo zróżnicowany jest rynek polski pod względem jakości prac i sposobu podejścia do ich promocji. Z jednej strony interesujące prace można nadal nabyć w Polsce za niewielkie pieniądze, z drugiej – jesteśmy zalewani zewsząd tandetą różnej maści.

Hubert Czerepok Sebastian Mendez Survivors od the White Cube 2003 2004 „Trzysta milionów” w Galerii Art New Media

Hubert Czerepok, Sebastian Mendez, Survivors od the White Cube, 2003–2004

Wystawa „Trzysta milionów” swobodnie nawiązuje do różnych sposobów postrzegania rynku sztuki i jego odbiorcy. „Począwszy od utopijnej realizacji Ryszarda Góreckiego sprzedającego na Targach Taniej Sztuki w Rastrze banknot stuzłotowy za 90 zł, przez „polską wersję” czaszki Hirsta, tym razem wykonaną ze szkiełek przez Petera Fussa, po legendarną już prawie grę w kuratora i artystę autorstwa Huberta Czerepoka i Sebastiana Menedeza – perspektyw postrzegania rynku jest tyle, ilu artystów” – czytamy w materiałach informacyjnych.

Wystawa potrwa od 7 października do 10 listopada 2011 roku.