Przydomowe baseny stają się coraz powszechniejsze w naszym kraju. Możemy je zobaczyć już nie tylko na amerykańskich filmach, ale też i w naszym otoczeniu. Nie mówimy tu oczywiście o basenach ogrodowych, które są dostępne w marketach, choć i te już dają frajdę, szczególnie małym dzieciom. Obecnie coraz powszechniejsze są baseny kąpielowe montowane na stałe. Są one wkopywane w grunt, a więc powierzchnia wody jest mniej więcej na poziomie gruntu. Oczywiście, najbardziej pożądane i profesjonalne są baseny żelbetonowe wyłożone glazurą, ale to jest rozwiązanie najdroższe.
Coraz powszechniejsze są z kolei w naszym kraju baseny kąpielowe wykonane z poliestru lub polipropylenu. To tańsze rozwiązanie, ale nie mniej trwałe. Baseny takie mają rozmaite kształty niecek i wymiary. Nie ma więc problemu z dopasowaniem ich do wielkości podwórza, jego kształtu czy charakteru budynku i jego otoczenia. Dodatkowym atutem tego typu basenów jest możliwość ich przykrycia. Nie chodzi tu tylko na przykład o rolety, ale o konstrukcje dachowe, dzięki którym można korzystać z basenu nawet przy niekorzystnej pogodzie.
Wbrew pozorom, konstrukcje z tworzyw sztucznych są trwałe, odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym nawet mrozoodporne. Jest to więc rozwiązanie na długie lata, a nie na jeden czy dwa sezony.